AnasayfaENGLISH       
  Hakkımızda  |  Haberler  |  Belgelerimiz  |  Hedeflerimiz  |  İnsan Kaynakları  |  Bilgi Formu  |  İletişim
Ürünler  
Parafinler Yağlar Sanex Plastik Mum
  PARAFİNLER
  Parafin Nedir?
  Ürünlerimiz
  Bu bölümde Parafin ürünlerimizi detaylı
  bir şekilde görebilirsiniz.
  Sıkça Sorulan Sorular
  Parafinin Tarihçesi
  Kullanım Alanları
  Parafin Testi (COF) > Parafinler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Abraj

Kumaşın en veya boy yönünde gözükebilen çizgi ya da bant şeklinde ortaya çıkan düzgünsüzlüğe abraj denir. Kumaş oluşturulurken tansiyon farklıları, iplikteki kalite bozuklukları ve boya-apre prosesleri sırasındaki problemlerden kaynaklanabilir. İpliklerin yağ oranı yüksek, yanlış ve standart oranından fazla boya katkısı ile üretilen parafinlerle (Koyu Renkli Parafinler) üretilmesine bağlı olarak, iplik üzerinde sıvaşarak kalıntı bırakan parafinlerin kumaş oluşum prosesi öncesinde tespit edilmesi çok zordur. Ancak karanlık ortamlardaki mor ışık testine tabi tutularak iplik üzerindeki abraj öncesi kalıntılar zorda olsa tespit edilebilir. Bu yüzden ucuz fiyata aldanarak kullanılan kalitesiz parafinler, sonraki dönemlerde satış iadesi ve buna bağlı olarak kesilen reklamasyon faturaları ile iplik üreticilerine çok büyük zararlar vermektedir.


En kaliteli parafin, En uzun ömürlü olan parafin midir ?

Hayır. Genel olarak parafin kullanıcıları arasında yaygın olan en büyük yanılgı en ideal parafinin en uzun süre kullanılan parafin olduğu yanılgısıdır. Parafin sonuç olarak ipliğe uygulanan bir sarf malzemesi olduğundan belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu yüzden en ideal en kaliteli parafin ipliğin standart kabul edilen değerlerde parafinlenmesini sağlayan parafindir. Uzun ömürlü ve kaliteli olduğu iddia edilen parafinlerin iplik üzerindeki değerleri standart dışı olacağından satış sonrası az parafinlemeye bağlı şikayetler oluşabilir.


İplik Sürtünme Katsayısı (COF) Nedir ?

Kelime anlamı olarak sürtünme birimi anlamına gelen COF (Cost Of Friction) ipliklerin parafinlenme miktarını ölçme işlemidir. Standart kabul edilen değerlere göre ham bir parafinsiz ipliğin sürtünme katsayısı değeri 0,23 - 0,27 aralığındadır. Parafinleme işlemi bu değerleri aşağıya çekip sürtünme katsayısını düşürmeyi amaçlar. Genel olarak kabul görmüş değerlere göre ideal olarak parafinlenmiş bir ipliğin sürtünme katsayısı değeri 0,13 - 0,14 aralığında olmalıdır.


Fiksaj Nedir ?

Fiksaj işleminin en önemli amacı uygulandığı mamüle stabilite kazandırmaktır. İplik, büküm ve diğer işlemler sırasında iç gerilimlere sahip olur. Bu gerilimler iplikte düzensiz şekil almalara sebep olabilir. Fiksaj işlemi ile bu gerilimler yok edilerek sakin bir yapı oluşturulmaya çalışılıp iplikteki direnç arttırılır. ŞEK Fiksajda; su, ısı, kimyasal madde, süre ve basınç olmak üzere direk etki eden 5 faktör vardır. Bunların hepsi veya birkaçının etkisi ile materyal şekil verilebilecek hale getirildikten sonra mekanik etkiler ile istenilen sonuç elde edilmeye çalışılır. Bir tekstil mamülü değişik aşamalarda birkaç kez fikse edilebilir.

Fiksaj işleminde buhar sıcaklığı ve buharlamada kalış süresi harman ve materyale göre değişmesine karşın genel kabül, maksimum 50-55 °C derecede, 10-15 dakikada 2,3 - 3 Atü'lük basınçta yapılması yönündedir. Sıcaklık ve basınç artışı ile uzun süre yapılan fiksaj işlemlerinde, materyal zarar görebilir.